Logo Facetaria.pl

Logo Facetaria.pl
OFICJALNY BLOG FACETARIA.PL

poniedziałek, 26 marca 2012

BRZYTWY WACKER SOLINGEN I DOVO SOLINGEN. NIEMIECKIE MANUFAKTURY Z TRADYCJAMI.


Wacker Solingen to rodzinna firma z ponad 70 letnią tradycją i doświadczeniem w ręcznym wytwarzaniu brzytew, przekazywane z ojca na syna w czwartym już pokoleniu. Wieloletnie doświadczenie mistrzowskie, niemiecka precyzja i solidność gwarantują najwyższą jakość i trwałość brzytew z pokolenia na pokolenie.

Manufaktura DOVO Solingen powstała w 1906 roku. Pierwotnie DOVO była fabryką produkującą ostrza do brzytew. Jej założyciele i wspólnicy to Carl Dorp i Carl Arthur Voos.  Nazwa fabryki a obecnie znanej na całym świecie marki najwyższej jakości produktów segmentu tzw. high-end pochodzi od pierwszych dwóch liter ich nazwisk: DOVO.  Solingen, od regionu w Niemczech, jest nazwą chronioną prawnie i mogą używać jej wyłącznie producenci spełniający rygorystyczne wymogi jakościowe.
*****
Ostrze brzytwy wykonuje się ze stali nierdzewnej lub węglowej. Każdy rodzaj ma swoich zwolenników jednakże nie można powiedzieć, że jedna jest gorsza lub lepsza od drugiej. Oba rodzaje, jeśli dbamy o swoją brzytwę, sprawdzają się doskonale aby naostrzone i wygładzone na pasku goliły gładko i komfortowo. Różnice w goleniu ze względu na rodzaj użytej stali wyczują koneserzy posiadający kilka brzytew, golący się nimi naprzemiennie.

Większość produkowanych dzisiaj brzytew ma ostrze ze stali nierdzewnej, większość brzytew odwołujących się do klasyki i tradycji (produkowanych obecnie i przed laty) wykonana była i jest z kolei ze stali węglowej. Historycznie stale były węglowe gdyż nie znano jeszcze technologii pozwalających na panowanie nad ich składem i możliwościami hartowania. Popularnie i w uproszczeniu nazwą „stal węglowa” określa się stal, która nie jest nierdzewna. Większa ilość węgla pośrednio wpływa na trzymanie ostrości, za to można powiedzieć w przypadku brzytew, że za ten atut trzeba uwzględnić większą podatność stali węglowej na korozję. Jednakże każdy koneser golenia brzytwą węglową powie, że uwaga poświęcona brzytwie węglowej aby nie dopuścić do jej korozji  jest w dwójnasób wynagradzana komfortem golenia.
Bez względu na rodzaj stali brzytwę należy trzymać „w ostrości” (ostrzyć regularnie czyli kiedy tylko przestaje golić komfortowo), wygładzać/polerować na skórzanym pasku przed każdym goleniem, wycierać do sucha miękkim bawełnianym materiałem do sucha po każdym goleniu, nie stosować silnych detergentów.

Ostrzenie brzytwy. Brzytwę ostrzymy na kamieniu kiedy tylko poczujemy, że goląc z włosem nie goli ona komfortowo. Nie ma jednoznacznego zalecenia jak często należy ostrzyć brzytwę, zależy to od wielu czynników; rodzaju ostrza, stali, twardości i gęstości zarostu, naszej dbałości o ostrze etc. Niektóre brzytwy będą wymagały ostrzenia raz na kilka miesięcy (czyli kilka razy do roku), inne raz na kilka tygodni.
Należy pamiętać o wygładzaniu/polerowaniu ostrza naskórzanym pasku przed każdym goleniem. Dobrej jakości ostrze brzytwy może służyć nawet do kilkuset polerowań na pasku zanim będzie wymagało ostrzenia na kamieniu.

Parametry brzytew:

SZEROKOŚĆ OSTRZA, która podawana jest w calach: 4/8,  5/8, 6/8. 1 cal = 2,54 cm.

WKLĘSŁOŚĆ/PROFIL OSTRZA: ½ lub 1/1, gdzie 1/1 to profil z dodatkowym szlifem, gdzie ostrze jest bardziej elastyczne i cieńsze. Wybór wkłęsłości zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

RODZAJ STALI: nierdzewna i węglowa.

RODZAJ UCHWYTU: główny czynnik decydujący o cenie brzytwy. Najdroższe modele wykonywane są z drogich materiałów i surowców i nabywane głównie dla celów kolekcjonerskich.


Golenie brzytwą – wskazówki praktyczne:

Do golenia używamy kosmetyków pozwalających na wytworzenie gęstej i sztywnej piany o silnych właściwościach zmiękczających, takich jak: mydło do golenia w kostce, mydło do golenia w kremie, krem do golenia(najlepiej na bazie gliceryny).

Do golenia brzytwą, podobnie jak do golenia maszynka nażyletki, nie stosuje się pianek gdyż nie maja one wystarczających właściwości zmiękczających zarost. Pianki wytwarzają szybką pianę ale jest ona nie trwała. Kremy i mydła do golenia wymagają do wytworzenia piany użycia pędzla do golenia (najlepiej z borsuczego włosia) a uzyskana piana jest gęsta i trwała (to znaczy nie wysycha zbyt szybko i utrzymuje zarost w odpowiedniej miękkości i wilgotności). Wówczas zarost ścinany jest gładko i komfortowo bez uczucia szarpania.

Wytworzoną pędzlem pianę nakładamy grubo i równomiernie na zarost przeznaczony do golenia. Najlepiej pozostawić pianę na zaroście na kilka minut dla optymalnego zmiękczenia co ułatwi golenie.

Przy bardzo twardym i gęstym zaroście warto przed nałożeniem piany z mydła/kremu do golenia przemyć twarz bardzo ciepłą wodą lub przykładać do niej nagrzany ręcznik co rozszerzy pory, a następnie nałożyć na zarost 2-3 krople, roztartego w dłoniach, olejku zmiękczającego zarost przed goleniem. Na tak przygotowany zarost nakładamy pianę. Zarost jest wówczas naprawdę dobrze zmiękczony.

W czasie kiedy nasz zarost mięknie (pęcznieje), wygładzamy ostrze brzytwy na skórzanym pasie. Przesuwamy brzytwę po pasku od siebie i z powrotem. W ruchu od siebie trzymamy ostrze skierowane w nasza stronę i na odwrót, w ruchu do siebie ostrze trzymamy odwrócone od nas. Staramy się aby pociągnięcia były równomierne ze stałym naciskiem na pasek.

Następnie pędzlem nakładamy dodatkowa warstwę piany na zarost i rozpoczynamy golenie.

Prawidłowy kąt nachylenia brzytwy podczas golenia to około 30 stopni przy goleniu z włosem.

Początkującym zaleca się wyłącznie golenie z włosem, następnie w poprzek, nigdy pod włos. Po nabraniu wprawy można Golic się pod włos wówczas kąt nachylenia brzytwy to ok. 15 stopni.

Dla początkujących ważna wskazówką jest aby golić wyłącznie krótki zarost, maksymalnie 2-dniowy. Dopiero po osiągnięciu wprawy można golić dłuższy zarost.

Stawiając pierwsze kroki w operowaniu brzytwą zaleca się Golic brzytwą najłatwiejsze miejsca a dokańczać golenie dotychczasową golarką. Praktyka czyni mistrza!

Podczas golenia brzytwą kluczowe jest zachowanie stałego napięcia skóry twarzy. Skórę należy napinać wolną ręką (w drugiej trzymamy brzytwę). Bardzo pomaga również napinanie skóry od wewnątrz czyli wypychając policzki językiem w miejscach golenia. Opanowanie techniki stałego napinania skóry pozwala na zminimalizowanie ryzyka zacięć. A kiedy i tak zdarzy nam się zaciąć błyskawiczną pomocą będzie Ałun w sztyfcie lub Kosta Ałunu. Ałun błyskawicznie zatamuje krwawienie.

Wielu mężczyzn nie goli się brzytwą codziennie a np. raz w tygodniu lub rzadziej kiedy mogą poświęcić więcej czasu na ten prawdziwie męski i relaksujący rytuał. Na co dzień golą się inną ulubioną maszynką do golenia. WAŻNE! Jeśli chcemy golić się brzytwą codziennie, musimy posiadać 2 brzytwy, gdyż po każdym goleniu stal w brzytwie musi się zregenerować, minimum 2 dni, dopiero wówczas nadaje się ona do ponownego wygładzania/polerowania na skórzanym pasku i kolejnego golenia.

Jeśli na naszej brzytwie na skutek niewłaściwej pielęgnacji (pozostawieniu jej wilgotnej) pojawią się pierwsze ślady rdzy warto mieć pod ręką mały zapas drobnej wełny stalowej do natychmiastowego oczyszczenia ostrza.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz